İnşaat Sektöründeki Daralma Devam Edecek

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda inşaat sektöründeki daralma gözler önüne serildi. Mali anlamda şirketlerin sorunlarının 2019 yılında daha da büyüdüğünü belirten Erdoğan, üretim ve talep açısından da verilerin iç açıcı olmadığı söyledi.

Talep darlığının yanı sıra, var olan kredilerin ödenmekte güçlük çekilmesi de şirketleri bir hayli yıpratıyor. Özellikle döviz ve faizlerin beklentilerin çok üstünde olmasıyla paralel giden bankaların, yeni kaynak yaratmak istemeleri sektörünün sorunlarını büyütüyor. İngiliz Haber Ajansı Reuters ile yapılan söyleşi de İMSAD Başkanı Erdoğan, 2019 yılının ilk yarısında küçülmenin devam edebileceğini dile getirdi. 2018 yılında başlayan daralma sonucunda üçüncü çeyrekte %5,3 ve dördüncü çeyrekte de %8,7 küçülen inşaat sektörü 2019 yılında da toparlanma zor gözüküyor. Buna bağlı olarak taleplerin azalması ve satışların neredeyse sıfıra yakın seyretmesi de inşaat firmaların borç ödemelerinde zorluk yaşamasını kaçınılmaz hale getiriyor.

Altyapı yatırımlarının azalmasına bağlı olarak üretimlerin düşmesinin kaçınılmaz olduğu inşaat sektöründeki daralma ile ilgili Erdoğan, istihdam kaybının da bekleneceğini öngörüyor. Her ne kadar gayrimenkul fonlarının katkısı olsa da maliyetlerin çok aşırı yükselmesiyle etkisinin sınırlı olacağını da belirtti. İç pazarın çok büyük darlık yaşamasından dolayı büyük yatırımcı firmalarında ihracata yönlendiği biliniyor. Konu ile ilgili konuşan Erdoğan, 2017 yılı içerisinde 18 Milyar Dolar seviyesinde olan ihracatın 2019’da 24 Milyar bandına gelmesini bekliyor. Asya ve Orta Doğu ile Afrika ülkeleri ise Türk inşaat şirketlerinin ilk gittikleri yerler arasında.

0 Paylaşımlar

Bunları da sevebilirsiniz