İmar Barışına Başvuranlar Dikkat

İmar barışı süreci iki önemli aşamaya ayrılıyor. Vatandaşların başvurularını tamamlayıp Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra, tapularını da alması gerekiyor.

İmar barışı uygulamasında başvurular 15 Haziran’da, ödemeler 30 Haziran’da sona erecek. Bu zamana kadar imar barışından 9 milyon 807 bin 70 kişi faydalanırken, elde edilen gelir ise 18 milyar 226 milyon liraya ulaştı. Posta Gazetesi’nden Meltem Kara’nın haberine göre; vatandaşlar başvuru ve ödemeler yapıp, Yapı Kayıt Belgesi çıkarıldıktan sonra sürecin tamamlandığı düşünüyor. Ancak Yapı Kayıt Belgesi almak tapu anlamına gelmiyor. Tapu için yeni bir sürece daha giriliyor.

İki aşamalı başvuru
Belge alabilmek için yapılan ilk etap başvurusunda metrekare, ada-parsel, inşaat alanı, emlak vergi değeri, imar mevzuatına aykırılık gibi bilgiler talep ediliyor. Bu bilgilerle başvuru ve ödeme yaptıktan sonra Yapı Kayıt Belgesi’ne sahip olunuyor. Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonraki tapu sürecinde ise proje çizimleri, zemin tespit tutanağı gibi teknik bilgilerin yazılması, tapu için de yine bir ödeme yapılması gerekiyor.Teminat alınmalı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, danışmanlardan destek alan vatandaşları dikkatli olması gerektiği konusunda uyardı. Yetkililer “Bu danışmanların yanlış bilgilerle başvuru yapma ihtimali de var. Bu firmalardan doğru başvuru yapılacağına dair teminat alınmalı” tavsiyesinde bulundu.

Önce belge sonra tapu
Tektaş İmar Barışı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya’nın verdiği bilgilere göre İmar Barışı’na başvuranların izlemesi gereken 12 adım şu şekilde:

1. İmar Barışı’na e-Devlet üzerinden başvuru
2. Bina için tüm resmi incelemelerin yapılıp, başvuru kapsamının belirlenmesi
3. Binada teknik tespitlerin yapılması
4. Bakanlığa gereken bilgilerin beyan edilmesi
5. Yapı Kayıt Belgesi bedelinin hesaplanıp, ödemenin yapılması
6. Bakanlık onaylı Yapı Kayıt Belgesi’nin çıkarılması
7. Resmi kurumlara İmar Barışı’ndan yararlandığınızın bildirilmesi
8. İskanlı tapu için bina projesinin hazırlanması
9. Bina zemin tespit tutanağının Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne onaylatılması, belediyeden ‘iskan olur’ yazısının alınması
10. İmar Barışı dosyasının tapuya teslim edilmesi
11. İskan tapu bedelinin hesaplanıp ödemenin yapılması
12. İskanlı yeni tapunun çıkarılması

5 Paylaşımlar

Bunları da sevebilirsiniz