Gayrimenkul Değerleme Uzmanları İçin Tecrübe Eğitimi Kaldırıldı

3 yıllık tecrübe şartını sağlamayan Gayrimenkul Değerleme Uzmanlarının ve Konut Değerleme Uzmanlarının, Sermaye Piyasası Kurulunca düzenlenen mesleki ve uygulamalı eğitimine katılarak başarılı olması durumunda 3 yıllık tecrübe şartının sağlandığı sayılan karar iptal edildi!

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansını yeni alanların 3 yıllık tecrübe şartını düzenlenen bir eğitim aracılığıyla sağlaması durumu spk.gov.tr’de yer alan 18 Nisan 2019 tarihli duyuruya göre kaldırıldı.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun web sitesinde yer alan söz konusu duyuru:

SPK Kurul Karar Organı’nın 18/04/2019 tarihli ve 23/532 sayılı Kararı’na göre yapılan duyuruda Kurulumuzun “Gayrimenkul Değerleme Uzmanları ve Konut Değerleme Uzmanları İçin Aranan Tecrübe Koşulunun Uygulama Esasları” başlıklı 19.08.2014 tarih ve 2014/24 sayılı Kurul Bülteni ile kamuya duyurulan 17.07.2014 tarihli ve 22/735 sayılı İlke Kararı’nın “Ortak Düzenlemeler” başlıklı bölümünde yer alan “Yukarıdaki bentler uyarınca 3 yıllık tecrübe şartını tevsik eden rapor sunamadığı veya diğer şartları taşımadığı için başvurusu kabul edilmeyen adaylar, Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş. tarafından düzenlenecek ve içeriği Kurulca onaylanacak mesleki uygulamalı eğitim programına katılmaları ve başarılı olmaları halinde tecrübe şartını sağlamış sayılacaklardırifadesinin çıkarılmasına ve bu kapsamda değerleme uzmanlarının mesleki tecrübelerinin Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş. tarafından düzenlenen eğitim programı ile sağlanması uygulamasına 19.04.2019 tarihi itibariyle son verilmesine karar verilmiştir.

0 Paylaşımlar

Bunları da sevebilirsiniz